osteopatia/rehabilitacja/dietetyka/trening personalny/ masaż leczniczy
Jak naturalnie wspomagać pracę wątroby?
Nasze samopoczucie zależy od tego jak nasz organizm usuwa toksyny i jak się z nich oczyszcza. Narządem odpowiadającym za metabolizm toksyn jest wątroba. Uszkadzają ją szkodliwe substancje, które dzisiaj dostają się do ciała z dużą łatwością: z jedzeniem, powietrzem, używkami, przetworzonym jedzeniem, wirusami, bakteriami. Celem diety odtruwającej wątrobę jest jej detoksykacja.
Typowymi objawami świadczącymi o złym stanie wątroby są:
- NADMIERNE POCENIE SIĘ
- PROBLEMY Z ZAŚNIĘCIEM LUB SNEM
- CZERWONE KROPKI NA SKÓRZE LUB TRĄDZIK RÓŻOWATY
- CHRONICZNE ZMĘCZENIE
ORAZ
• wzdęcia i gazy,
• refluks i zgaga,
• zaparcia,
• żółtawe oczy/ skóra,
• problem z redukcją masy ciała,
• wysokie ciśnienie krwi,
• ciemny mocz,
• wahania nastroju,
• łatwe nabywanie siniaków.
Istnieje kilka łatwych sposobów, aby zadbać o wątrobę oraz wspierać jej odtruwanie i regenerację:
1) Eliminacja wysokoprzetworzonej żywności zawierającej toksyczne tłuszcze trans, cukier rafinowany, utwardzone oleje roślinne i konserwanty.
2) Włączenie do diety soków świeżowyciśniętych na wolnoobrotowej wyciskarce z surowych warzyw takich jak: kapusta, kalafior, brukselka, marchew, ogórek, burak, wszelkich zielonych warzyw liściastych. Świetnie przy oczyszczaniu sprawdzają się też owoce cytrusowe: grejfrut, cytryna, pomarańcz. Do soków warto dodawać świeży imbir.
3) Częste spożywanie produktów będących źródłem potasu. Pierwiastek ten pomaga obniżyć ciśnienie skurczowe, obniża poziom trójglicerydów, wspiera układ sercowo-naczyniowy oraz pozytywnie wpływa na oczyszczanie wątroby. Pokarmy podnoszące potas to: batat, przetwory pomidorowe, boćwina, szpinak, fasole, banany.
4) Regularne picie ziół. Mikstura z łyżeczki mniszka lekarskiego i łyżeczki korzenia karczocha (wymieszana z wodą) wypijana przez 20 dni doskonale regeneruje komórki wątroby, działa żółciopędnie i żółciotwórczo.
5) Przyjmowanie ostropestu plamistego, który uważany jest za króla detoksykacji wątroby za sprawą bardzo aktywnego składnika zwanego sylimaryną.
6) Dodawanie do potraw kurkumy, która wspiera zdrową tkankę wątroby, ułatwia trawienie i pomaga przywrócić równowagę poziomu cukru we krwi.
7) Spożywanie wątróbki, będącej najlepszą multiwitaminą! Należy wybierać cielęcą lub ewentualnie drobiową pochodzącą z dobrego źródła.
mgr Natalia Zbroja- dietetyk