USŁUGI
Masaż leczniczy

Często masaż kojarzy nam się bardziej z luksusem niż elementem higieny zdrowotnej. Jednak wymagająca praca, presja terminów, napięty harmonogram, zobowiązania rodzinne, ciągle wydłużająca się lista obowiązków zaczyna ciążyć prawie na każdych barkach, dlatego nie należy myśleć o masażu tylko w kategoriach relaksu.

Często masaż kojarzy nam się bardziej z luksusem niż elementem higieny zdrowotnej. Jednak wymagająca praca, presja terminów, napięty harmonogram, zobowiązania rodzinne, ciągle wydłużająca się lista obowiązków zaczyna ciążyć prawie na każdych barkach. Popadamy w błędne koło, gdyż chcemy wszystko kontrolować i zbyt wiele zrobić na raz. Przez to układ autonomiczny przez większość czasu jest w stanie wysokiego napięcia. To przenosi się na nasz układ mięśniowo-szkieletowy objawiając się pod postacią napięć i bólów, dodatkowo wzmacniając obciążenie układu nerwowego. Następnie spirala ogarnia również nasz sen, układ trawienny, psychikę ostatecznie prowadząc do degradacji naszego życia zawodowego i społecznego np. w postaci wypalenia czy nerwicy. W takich warunkach umiejętność rozluźnienia i nabrania dystansu staję się już nie luksusem a mądrą umiejętnością. Chcąc wyjść tej potrzebie naprzeciw zwróciliśmy uwagę na oddziaływanie głębsze niż tylko przyjemny masaż łącząc go z elementami terapii manualnej oraz technik relaksacji aby nie tylko rozluźnić ale również nauczyć jak się wyciszać każdego dnia.

Masaż ma zastosowanie w zapobieganiu i wspomaganiu leczenia wielu chorób z dziedziny ortopedii, neurologii, pediatrii, ginekologii oraz chorób internistycznych. Dostosowując jego intensywność, może być pobudzający bądź rozluźniający, by działać przeciwbólowo, polepszyć odżywianie tkanek, regulować napięcie mięśniowe i poprawiać psychofizyczny stan pacjenta.

Zabieg ten ma zastosowanie w neutralizowaniu nadmiernej aktywności punktów spustowych, czyli punktów promieniujących bólem w inne części ciała, nadwrażliwych ścięgien, torebek stawowych, więzadeł czy okostnej. Nadwrażliwość tych miejsc może towarzyszyć stanom zarówno ostrym jak i chronicznym, których wyleczenie innymi metodami zajmuje zazwyczaj więcej czasu. Dzięki igłoterapii możemy przynieść szybką i trwałą ulgę w bólu.
Powięź to tkanka łączna, która otacza każdą komórkę ciała. W niej znajduje zakończenie ponad 60% wolnych zakończeń nerwowych, oznacza to, że to właśnie powięź będzie głownie generowała ból. Urazy czy przeciążenia pozostawiają w niej trwały ślad w postaci „sklejenia” i ograniczenia ślizgu. Niestety organizm nie jest w stanie sam tego naprawić dlatego potrzebny jest terapeuta. Po takim masażu pacjent ma wrażenie jakby pozbył się zbyt ciasno opinających ubrań.
W czasie zabiegów stosuje się bezpieczne i bardzo skuteczne techniki ręczne manipulacji (nazywane potocznie „nastawianiem” kręgosłupa), mobilizacje stawów kręgosłupa i kończyn, a także rozluźnia się tkanki miękkie, wykorzystując szeroką gamę technik rozluźniania pozycyjnego, punktów spustowych, punktów Johnesa czy Schiowitz.

Masaż relaksacyjny odpręża ciało, rozluźnia spięte mięśnie, przywraca spokój i harmonię organizmu, jak również pozbywa napięć wywołanych przez sytuacje stresowe. Polecany jest szczególnie po długotrwałym wysiłku psychicznym lub fizycznym, po wszelkiego typu sytuacjach stresowych, przede wszystkim jako forma relaksu.

Masaż sportowy wykonywany jest podczas cyklu treningowego, w okresach: przygotowania do zawodów, przejściowym oraz rekonwalescencji. Głównym celem takiego masażu jest przygotowanie układu mięśniowo-powięziowego do intensywnego wysiłku oraz zapewnienie jak najszybszej regeneracji. Największy nacisk kładziony jest na intensywne rozcieranie, ugniatanie oraz rozciąganie tkanek.

W okolicy głowy gromadzi się znacząca ilość napięć, jej reprezentacja czuciowa w mózgu jest większa niż reprezentacja pleców co oznacza, że efekt pobudzający czy relaksacyjny może nastąpić przy masowaniu twarzy i głowy niż pleców, stąd też tak zachęcające efekty terapeutyczne i relaksacyjne. Dzięki stymulacji oraz poprawie drenażu skóry oraz tkanek przyległych obserwuje się zwiększenie elastyczności skóry. W ten sposób następuje spowolnienie tworzenia się nowych zmarszczek i zmniejszenie już istniejących.
Drenaż limfatyczny polega na przeprowadzaniu zalegającej chłonki w kierunku węzłów chłonnych oraz rozluźnieniu tkanki w ich okolicy udrażniając przepływ limfy. Wpływa on korzystnie na likwidację obrzęków zastoinowych, zapalnych oraz wywołanych procesami immunologicznymi, wpływajac również na odporność organizmu.
Polega on na uciskaniu odpowiednich punktów, tak zwanych refleksów znajdujących się na stopach. W stopach znajdują się zakończenia około 7200 komórek nerwowych naszego ciała, dlatego też uciskając punkty za pomocą kciuka i palców możemy poprawić krążenie i stymulujemy układ nerwowy w celu uregulowania zaburzonych funkcji organizmu. Pośrednio możemy wpływać także na funkcje różnych narządów, wspomagając tym samym proces samoleczenia.
kinesia krakow masaz leczniczy